Zürih'te Gezilecek Görülecek Yerler

Zürih'te Gezilecek Görülecek Yerler

Zürih’te gezintiye çıkmadan önce tren istasyonlarında ve turist bürolarında satılan ZürichCARD’dan edinmenizi öneririz. Bu size 40’tan fazla müze, hayvanat bahçesi, toplu taşıma, botla gezintiyi ücretsiz yapma imkanı verecek. Üstelik çeşitli restoranlarda “Hoşgeldiniz” içkisi de ikram edilecek.

Botanischer Garten
1976’da üniversiteye bağlı olarak kurulmuş olan botanik bahçeleri içinde türleri tükenmekte olan düzinelerce bitki görebilirsiniz.
Zollikerstrasse 107
Tel: (044) 634 8461

Fraumünster
19. yüzyıldan kalma bu kilisenin vitrayları turistlerin ilgisini çekmek amacıyla 20. yüzyılda Marc Chagall tarafından yapılmış. Pazar günleri dahil 18:00’e kadar gezilebiliyor.
Am Münsterhofplatz

Grossmünster
İki kulesi şehrin sembollerinden biri olan bu katedralin vitrayları avangart sanatçı Sigmar Polke tarafından tasarlanmış. The Karlsturm’un 187 merdivenini çıkarak, Zürih şehrine tepeden bakabilirsiniz.
Grossmünsterplatz,

Kunsthaus Zürich
Monet’nin iki önemli tablosu, Edvard Munch’un eserleri, Kokoschka, Beckmann ve Corinth gibi dışavurumcular, Alberto Giacometti koleksiyonlarının büyük bir kısmı bu müzede sergilenmekte. Çarşamba-Cuma arasında geç saatlerde gelenleri düşünerek, 20:00’ye kadar açık.
Heimplatz 1

Migros Museum für Gegenwartskunst
Zürih’in modern sanat müzesi olarak bilinen bu mekanın programını mutlaka takip edin. Çeşitli toplu sergilere ev sahipliği yapıyor.

Museum Rietberg
Avrupa dışı eserleri koleksiyonuna almış olan bu müzede, Hint, Çin, Afrika, Japonya’dan getirilmiş koleksiyonları gezebilir, arada Dünya Müziği konserlerine denk gelebilirsiniz.
Gablerstrasse 15

Schweizerisches Landesmuseum
Üç ayrı binanın birleşmesinden oluşan komplekste İsviçre kültürüne ve tarihine dair pek çok iş görebilirsiniz. Silahlar, bayraklar, saatler, tarih öncesi dönemden kalma eşyalar, oyuncaklar ilgi alanınızdaysa görmenizi tavsiye ederiz.
Zürichbergstrasse 221

Zürcher Spielzeugmuseum
Oyunlar, bebekler, arabalar, tren rayları. Oyuncak deyince aklınıza gelebilecek her türlü malzemeyi tarihsel gelişim sürecinde burada görebilirsiniz.
Fortunagasse 15

Gestaltung Museum
Dönem dönem değişen sergilere ev sahipliği yapan tasarım, afiş, kitap konularında uzmanlaşmış genç ve dinamik bir müze.
Ausstellungstrasse 60

Opera House
19. yüzyılın sonlarında kurulmuş olan bu opera binasını sadece dışarıdan görmekle kalmayın, önceden rezervasyonlarınızı yaptırıp, muazzam akustiği içerisinde bir de konser dinleyin.
Falkenstrasse 1

Zurich Zoo
Özellikle çocukların seveceği hayvanat bahçesinde 250 türde 2000’den fazla hayvan yaşıyor. İçindeki yağmur ormanları da insanın ruhuna çok iyi geliyor. Madagascar köşkü ve filler mutlaka görülmeli.
Zürichbergstrasse 221

Friedhof Fluntern
Nobel ödüllü Elias Canetti, ünlü yazar James Joyce, Heidi’nin yazarı Johanna Spiri. Hepsi bu mezarlıkta yatmakta.
Zürichbergstrasse 189

Belvoir Park
Şehrin gürültüsünden kaçmak istediğiniz anda, Zürih’in en büyük parkında kendinize bir bank bulabilirsiniz.

Volkshaus
Zürih’in halk evi olarak bilinen bu mekanda her türlü tiyatro, müzik, konser etkinlikleri, performans sanatları yapılmakta. Kahvesi de elbette sanatçıların uğrak yeri.


Zürih Hakkında Kısa Kısa

Zürih'te Yeme İçme

Zürih, Avrupa’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi bir gastronomi şehri değil. Zürih’te mutlaka yenilmesi gerekenler listesinde bir diğer adı fondü olan erimiş peynire bandırılan ekmek parçaları, sosis, bir tür patates yemeği olan roşti, elbette çikolata ve masada mangal olarak bilinen raclette var.

SABAH KAHVALTISI

Café des Amis
2011’in Mart ayında yedi arkadaş tarafından açılan Café des Amis genellikle pek lokal İsviçre stilinde menülerle karşınıza çıkıyor. Kanepelerinde fondü’nün içine ekmek banmaya, Cumartesi ve Pazar’ları açık büfe brunch’ına, kahve kokusuyla başınızı döndürmeye beklerler. Hafta içi 08:00’den gece 01:00’e, hafta sonu, Pazar dahil 09:00’dan itibaren açıklar.
Nordstrasse 88
Tel: 043 536 93 81

Z am Park
Yumurta, salata, ekmek yanında kahve. Mimarlar, reklamcılar, bankacılar, sanatçılar yanında akademisyenler. Z am Park çok kozmopolit, bahçelere bakan, mahalle kahvesi tadında bir yer. Hafta içi 7:30, hafta sonu 10:00’da açılıyor.
Zurlindenstrasse 275
Tel. 043 931 73 74

Bei Babette
Fransız usulü galetteler ve krepler... İster peynirli, mantarlı, jambonlu, maydanozlu, ister çilekli, çikolatalı, kremalı, marmelatlı! Hafta sonları yerlilerin ilk tercihi olduğundan yer bulmak için biraz beklemek gerekebilir. Pes etmeyin.
Bertastrasse 16
Tel: 043 366 85 02

ÖĞLE VAKTİ

Café Zähringer
Şehrin merkezindeki bu popüler kahvede, kapı açıcısından, tost vericisine; pinekleyen kasiyerden patates çuvalı taşıyana kadar herkes mekanda bir hisseye sahip. Anca beraber kanca beraber mottosundan yola çıkarak tasarlanmış kahvenin içinde müzik de yapılıyor. Vejetaryen, az etli, organik, her gün değişen bir menüsü var.
Zähringerplatz 11
Tel: 044 252 05 00

Hotel Limmathof Weinstube
Central’de anne eli değmiş yemekler yiyebileceğiniz, otele saklı bir mekan burası. Kereviz çorbası, hardal soslu salata ve sonrasında meyveli tavuk yanında haşlanmış pirinç menüsüne vereceğiniz ücret Zürih standartlarında oldukça uygun diyebiliriz.
Limmatquai 142
Tel: 044 267 60 40

Café Henrici
Zürih’te içebileceğiniz en iyi kahveye sahip olmasının haricinde, meydandan gelip geçene bakabileceğiniz, saatlerce oturup keyif çatabileceğiniz de bir yer. Öğle saatlerinde gitmişseniz domates çorbası üzerine kızarmış bagel ısmarlamanızı öneririz.
Niederdorfstrasse 1
Tel:+41 44 251 5454

Café Schober
Kendini butik kahve olarak konumlandıran Schober aynı zamanda yediğiniz şeylerin bir kısmını satın alabileceğiniz bir dükkan. Kırmızı kadife sandalyelerde oturup, kekinizden bir çatal alırken, kendinizi 1700’lerin Avrupa’sında hissetme ihtimaliniz çok yüksek.
Napfgasse 4
Tel: 044 251 51 50

Cakefriends
Bu küçük kahvede genellikle 20-30 yaş arasında genç insanlar takılıyor. Espresso çok iyi, yanında gelen kekler çeşitli ve küçük. Bu yüzden hepsinden tatmanızı öneriyoruz.
Torgasse 3
Tel: 044 252 22 11

Café Odeon
Zürih entellektüelleri bir yanınızda, leziz tabaklar önünüzde. Akşam 22:00’den sonra bar ortamına dönen mekanın art nouveau atmosferinde kendinizi bir film sahnesinde hissediyorsunuz.
Limmatquai 2
Tel: 044 251 16 50

AKŞAM YEMEĞİNDE

Anthonys Kitchen
Filipinli Anthony’nin bahçe içindeki bu mekanında Asya mutfağının ve Dim Sum olayının en özel lezzetlerini tadabilirsiniz. Genellikle fiks menü olarak düşünülmüş.
Quellenstrasse 49
Tel: 043 539 76 79

Casa Aurelio
İyi etlerin piştiği, Akdeniz mutfağı sevenlerdenseniz, bir İspanyol şefin elinden çıkma Casa Aurelio’da yer ayırtmanızı öneririz. Özellikle tavuk yemekleri eşsiz.
Langstrasse 209
Tel: 044 272 77 44

La Salle
Spesiyalleri arasında ince kesilmiş ve otlarla bezenmiş dana ciğer, bonfile, sığır eti, tartar bulunmakta.
Schiffbaustrasse 4
Tel: 044 258 70 71

Le Dézaley
Erimiş peynir içine ekmek banılan fondü’nün lezzetini tatmak için en doğru adres Le Dézaley. Aman dikkat, 11.30-14.30 ; 18.00-24.00 arasında servis yapılıyor ve rezervasyon şart.
Römergasse 7+9
Tel: 044 251 61 29

Lumière
Rumpsteak Robespiere, yeşil biber soslu bonfile, Boeuf Bourguignon gibi has Fransız klasiklerini tatmak isterseniz, bu hafif lokal, biraz romantik lokantada yerinizi ayırtmalısınız.
Widdergasse 5
Tel: 044 211 56 65

Blockhus
Portakallı ördek ve hardallı kuzusuyla ünlü mekan, özellikle Zürih ahalisinin tercihi.
Schifflände 4
Tel: 044 252 14 53

Kantorei
Çorbalar leziz, ravioli eşsiz.
Neumarkt 2
Tel: 044 252 27 27

Haus Hiltl
Avrupa’nın en eski vejetaryen restoranlarından biri olan mekanda kokteyl ve müzik seçenekleri de etkileyici.
Sihlstrasse 28
Tel: 044 227 70 00

Kronenhall
Karides kokteylle başlayan yemeğiniz, dana bonfile yanında gelen roşti ile devam ediyor. Arada mideyi rahatlatmak için ise çorba seçeneklerini öneriyorlar.
Rämistrasse 4
Tel: 044 262 99 00

Terrasse
Yemek güzel, ama Terrasse’da daha güzel olan etrafınızda dolaşan, az sonra tiyatroya yetişecek, ya da henüz işten çıkmış insanları incelemek.
Limmatquai 3
Tel. 044 251 10 74

Tanrıların Besini Çikolata
Latince "Tanrıların besini” anlamına gelen çikolatanın bin bir çeşidini tadabileceğiniz en güzel ülkelerden birindesiniz. Daniel Peter. Sütlü çikolatanın mucidiymiş, Henri Nestlé ile 1879’da, Nestlé’nin temellerini atmışlar. Bu yüzden nerede bulursanız tatmanızı öneririz. Bunun haricinde uğramanız gereken dükkanlar listesi de şöyle:

Truffle
Sahibi Elisabetta’nın her bir ürünü özenle seçtiği Truffle’da çeşitli ülkelerden gelen kakao çekirdeklerinden yapılmış farklı tatlarda bitter çikolata bulmak mümkün.
Schlüsselgasse 12
Tel: +41 43 539 1885

Cupcake Affair
Cupcake’lerin birbirinden ilginç isimleri var: Romeo&Juliet, Vivienne Westwood, Marilyn Monroe, Affair of the Day.
Spitalgasse 12
Tel: 076 461 04 64

Péclard
Zürih’in en eski ve en güzel pastanelerinden Péclard’a adım atar atmaz fırından yeni çıkmış keklerin, el yapımı pastaların ve kurabiyelerin kokusuna teslim oluyor, aç olmasanız bile sipariş veriyorsunuz.
Münsterhof 8
Tel: 044 251 51 50

Sprüngli
Elbette en turistik çikolatacıyı da unutmadık. Makaronun İsviçre şubesi Lüxemburgerli, dizi dizi pralinler, torteler, trüfler... Hepsi daha vitrinden baktığınız anda midenizde çanlar çalmasına neden oluyor.
Bahnhofstrasse 21
Tel: 044 224 47 40

GECE HAYATI
Dünyanın önemli metropollerinden biri olan Zürih’te gece hayatı konusunda da farklı seçenekler mevcut. Lounge, canlı müzik, cool bir pub ortamı ya da DJ müziği eşliğinde geç saatlere kadar dans... Zürih gece hayatı herkesi bir yerden yakalamayı başarıyor.

Jules Verne Panaroma Bar
Adından da anlaşılacağı üzere Jules Verne’nin manzarası mutlaka görülmeli. Enfes yemeklerini tatmanızı önereceğimiz Brasserie Lipp’in 11. katında bulunan bu barda 30-40 yaş arasında genç ve bekar insanlar takılıyor.
Uraniastrasse 9

B21
Sorrell Hotel Zurichberg’in içinde, dağlara bakan bir masada keyif yapıyorsunuz. Hafta sonu müzikte size yerli DJ’ler eşlik ediyor. R21 restoranında bir yemek öncesinde aperatif için uğruyor, isterseniz bütün geceyi geçiriyorsunuz.
Orellistrasse 21

Bohemia
Her gecesi birbirinden başka Bohemia’nın. Birinde canlı cazcılar sahneye çıkıyor, diğerinde salsa ezgileriyle dans ediliyor olabilir. Genellikle genç profesyonellerin uğrak yeri olan mekanda dilerseniz Küba puroları servis ediliyor.
Kreuzplatz
Tel: 044 383 70 60

El Local
El Lokal, iş çıkışı, sporcusundan reklamcısına, mimarından otobüs şoförüne, bankacısından kuaförüne herkesin buluşma yeri. Sadece bar değil, aynı zamanda yemekleri de şahane ama asıl ilgi çeken kısmı bunların hiçbiri değil. Duvarlarında binlere yaklaşan, dünyanın her yerinden toplanmış posterleri; tam tependen sana bakan iskeleti; 25 Frank verip gireceğiniz pazartesi konserleri, futbol maçı olduğu gecelerde televizyondan yükselen goooool sesleri… Kısaca adı, gibi kanal kenarında tam lokallerin yeri.
Gessnerallee 11
Tel: 043 344 87 50

Hard One
Muhteşem manzaraya bakacağınız, şık, rahat kanepelerle dolu bu bar, hafta sonları da DJ setleri sayesinde sabah 04:00’e kadar kapanmayan bir dans pistine dönüşüyor.
Hardstrasse 260
Tel: 044 444 10 00

Stall 6
Bir tiyatronun fuayesinde, geniş kanepeler ve çok kişilik masalarla dekore edilmiş bu mekana özellikle saat 22:00’den sonra gitmenizi öneririz. Öncesinde tenha oluyor.
Gessnerallee 8
Tel: 044 225 81 11

Dynamo
İçerisinde konserlerin olduğu, kanala nazır bu gençlik merkezi duvarlarında bol bol sanat eseri ve akşamüstü saatlerinde uğrarsanız kokteyl yudumlayanları bulacaksınız.
Wasserwerkstrasse 21
Tel: 044 365 34 44

GECE KLÜBÜ ARAYANLARA

Loca
Zürih’in en eski gece kulübüne gitmek isterseniz, atlıyorsunuz tramvaya, Bellevue’de inip Loca’yı buluyorsunuz. Rezervasyon yaptırmazsanız yer bulmanız pek mümkün değil.

Mascotte
Hiphop’tan oldschool’a; karaoke gecelerinden Get Well Soon gibi canlı müzik yapan gruplara… Mascotte programında her geceye ve size uygun bir müzik bulabilirsiniz
Theaterstrasse 10
Tel: +41 44 260 1580

Kaufleuten
Eski bir balo salonu, içinin dekorasyonuyla fazla oynanmadan gece kulübüne dönüştürülüyor. İsterseniz Zürih’e tepeden bakan Pelikan Bar’da DJ setlerinin arasına karışabiliyorsunuz.
Pelikanstrasse 18
Tel: +41 44 225 3322

Saint Germain
Özellikle yeni dönem, elektronik Fransız DJ’lerini sevenler için doğru mekan burası.
Bahnhofstrasse 66
Tel: +41 44 215 9000

Zukunft
Logosunda yazan “İyi müziğin evi” mottosunu doğru çıkarıyor Zukunft. İskandinavyanın kendine özgü seslerinden, rock kültürünün takipçilerine, minimal DJ setlerinden, elektronik müziğin baslarına kadar dans için gerekli her türlü parça burada.
Dienerstrasse 33

0815
Sabah kahve çörek keyfi, öğlen günlük değişen menüler bulabileceğiniz, akşam da DJ’lerin turntable’larıyla dans edip eğlenebileceğiniz şık bir mekan 0815. Hafta içi 8.30-24.00 arası, cumartesi 19:00’dan 02:00’ye kadar açık. Zürih tren garına 3 dakika. Yılın belli dönemlerinde partiler yapılıyor, çeşit insanlar buraya geliyormuş, denk gelirseniz ne ala.
Kreuzstrasse 26
Tel: +41 44 242 08 15

Zürih Uçak Bileti

Zürih dendiğinde ilk akla gelen şeyler çikolata ve saat olsa da burası sanatla iç içe yaşayan şehirlerden biri.

Peynirin, saatin ve çikolatanın başkenti olan Zürih’e gelip, alışveriş yapmak ve şehrin her köşesini keşfetmek için uçak biletinizi flypgs.com’dan alabilir, Zurih’te yapılması gereken önerilerimizle tatilinizi planlayabilirsiniz. İsviçre’nin en büyük şehri ve başkenti olan Zürih, aynı zamanda Futbol Federasyonu olarak da bilinen FIFA’nın da merkezidir. Romalılar tarafından Turicum ismiyle anılmış, Orta çağlarda Protestan reformunun merkezi haline gelmiş, günümüzde yapılan pek çok araştırmaya göre dünyanın yaşam kalitesi en gelişmiş kentidir. Özellikle finans ve bankacılık konusunda çalışanların yerleştiği, Almanca başta olmak üzere İngilizce ve Fransızca’nın da konuşulduğu bu şehirde yaşamak elbette yüksek maaşlar kazanmakla mümkün. Zira burada yaşam standartları oldukça yüksek.

Zürih'te Ulaşım

İstanbul - Zürih Uçak Bileti

Zürih’e en avantajlı fiyatlarıyla Probilet  ile indikten sonra, şehre ulaşmanız için çeşitli yöntemler düşünülmüş. 06:30-23:00 saatleri arasında yolculuk edecekseniz Hotelbus tabelasını gördüğünüz noktalardan, kalacağınız yere ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Daha konforlu bir yolculuk için taksi de tercih edebilirsiniz. Ulaşımın en kolay yolu ise dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi trenler. Her on dakikada bir, şehre giden tren bulabileceğiniz bu şehirde, peronun girişindeki makinelerden 60 dakika boyunca geçerli bir bilet alabilirsiniz. Şehri araçla dolaşmak isterseniz de probilet’ten araç kiralayabilirsiniz. Havalimanı, şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunuyor. 

Taksi Lütfen!
Eğer dünyada aman sakın taksi kullanmayın diyeceğimiz bir şehir varsa o da Zürih. Gündüz, gece, hafta sonu farklı tarifeler geçerli ve 2 km’den az bir yol için yüksek ücret ödemeniz gerektiği durumlar oluyor.

Tramvaylar arasında
Zürih şehrinin neredeyse her metrekaresi tramvaylarla kolay ulaşım için düzenlenmiş. Tramvay o kadar hayatlarının içinde ki, zaman zaman vagonlardan birinde yemek daveti, sokak çalgıcıları, bilgisayarlarında işlerini yapan kadınlar ve adamlar görürseniz, şaşırmıyorsunuz. Her durakta bilet satan makineler var. Bizim tavsiyemiz her türlü toplu taşıma, müze ve botlarda geçen altı günlük kartlardan almanız.