Tahran'da Gezilecek Görülecek Yerler

Tahran'da Gezilecek Görülecek Yerler

Tahran İran coğrafyası için göreceli olarak yeni bir kent. Bu sebeple tarihi yapılar açısından zayıf olduğu söylenebilir. Yine de birçok müze ve kentsel eserle fazlasıyla görülmeye değer.

Ulusal Mücevher Müzesi
Tahran’da gezilebilecek en etkileyici mekânlardan biri olan müze, Merkez Bankası’nın içinde yer alıyor. Dünyanın en etkileyici mücevher koleksiyonlarının başında gelen İran mücevherleri Safevi hükümdarlığı dönemine dayanıyor. Bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İran Ulusal Müzesi
İran’ın en büyük, dünyanın da en prestijli müzelerinden olan Ulusal Müze’de 300 binden fazla eser var. Tarih öncesi çağlardan İslam dönemine kadar İran tarihinin en ilginç eserlerini barındırıyor.

Azadi (Özgürlük) Anıtı
Fars İmparatorluğu’nun 2500. yılı anısına 1971’de yapılan anıt 50.000m²’lik bir meydanda bulunuyor. Şehrin en etkileyici yapılarından olan anıt, Azadi ismini ise 1979 İslam devriminin ardından almış.

Gülistan Sarayı
I.Tahmasp dönemine ait yapı, eski Tahran’ın surları içinde yer alıyor ve şehrin en eski yapılarından biri olarak biliniyor. On yedi ayrı bölümden oluşan saray, gösterişli mimarisiyle görülmesi gerekenler listesinde yer almakta.

Tahran Çağdaş Sanat Müzesi
1977 yılında açılan müze, Avrupa ve Amerika dışındaki en değerli Batı modern sanat koleksiyonuna sahip. Mimar Kamran Diba tarafından tasarlanan müze binası da başlı başına bir çağdaş sanat eseri olarak kabul ediliyor. Müzede Monet’den Munch’a, ünlü Batılı sanatçılara ait eserler bulunmakta.

Ayetullah Humeyni Anıt Mezarı
Bir kutsal mekân görünümündeki mezar altın rengi kubbesi ve dört minaresiyle dikkat çekici. İslam Devrimi’nin mimarı ve lideri Humeyni’nin na’şını barındıran yapı özel günlerde devlet yöneticileri tarafından da ziyaret ediliyor.

Milad Kulesi
Dünyanın en yüksek kuleleri sıralamasında altıncı sırada bulunan kule, 2008 yılında tamamlanmış. Milad Kulesi Tahran Uluslararası Ticaret ve Kongre Merkezi’nin bir parçası. Üst bölümü özel restoranlar, kongre salonu, otel gibi kısımlar barındıran on iki katlı bir yapı olarak tasarlanmış.

Niavaran Sarayı
1968 yılında tamamlanan ve devrime kadar Muhammed Rıza Şah Pehlevi ve ailesi tarafından kullanılmış olan saray içinde daha eski bir yazlık sarayı da barındırıyor.

Halı Müzesi
Halıları dünya çapında büyük bir üne sahip olan İran, bu kültürel değeri korumak amacıyla bir müzeye sahip. Günümüzde koleksiyonunda M.Ö. çağlara ait halılar bile bulunuyor.

İran Cam ve Seramik Müzesi
M.Ö.4.binyıla ait kil çömlekçilik eserlerinden 19.yüzyıla uzanan çok geniş bir koleksiyona sahip müzede eserler altı salonda sergileniyor.

Rıza Abbasi Müzesi
İran geleneksel sanatına adanmış müzede M.Ö. 2.binyıldan 20.yüzyıla kadar uzanan bir koleksiyon bulunuyor. Müze adını Safevi döneminin ünlü hattat ve ressamından alıyor.

Surp Sarkis Katedrali
İnşaatına 1964 yılında başlanan kilise 1970 yılında tamamlanmış. İlginç yapısı ve İran’daki Ermeni cemaatinin önemli bir sembolü olması nedeniyle görülmeye değer yapılar arasında yer alıyor.

İran Film Müzesi
Kaçar Hanedanlığı döneminde yazlık saray olarak kullanılmış olan yapı günümüzde sinema müzesi olarak işlev kazanmış. Eski film makineleri ve aletleri, fotoğraflar ve İran filmlerinin afişleri sergileniyor.

Şemşak ve Dizin
Bu iki bölge Tahran’ın en önemli iki kayak merkezi. İkisi birbirine oldukça yakın. Dizin en büyüğü ve daha üst gelir grubunun tercihi. Şemşak ise daha alçakta yer alıyor ve Dizin’den daha az kalabalık. Yine de hafta sonları bu iki merkez oldukça dolu.

Mellat Parkı
Adeta bir parklar şehri olan Tahran’ın hatta tüm Ortadoğu’nun en büyük parklarından biri olan Mellat Valiasr Caddesi üzerinde bulunuyor. Mutlaka görülmeli.

Jamshidieh Parkı
Tahran’ın en güzel parklarından biri. Göleti, merdivenli iç düzenlemesi ve heykelleriyle kesinlikle görülmeli. Üstelik Tahran’ın hava kirliliğinden kaçmak için de iyi bir fırsat.

GALERİLER
Tahran’da görsel sanatlar alanındaki canlılık eminiz ki sizi şaşırtacaktır. Yerel sanatçılar harika işler çıkarıyorlar. İşte bunlardan bazılarını görmek için tercih edebileceğiniz adresler:

Mah Art Gallery
Heykelden kaligrafiye, fotoğraftan resme İran’da ve dünyada görsel sanatların sergilenmesi için iyi bir platform sunmayı hedefliyor Mah. Ayrıca çok zengin bir koleksiyonu olduğunu da belirtelim.
No.26, Golestan Blv, Africa Caddesi
Tel: +98(21) 2204 5879

East Art Gallery
Uluslararası yıllık değişim programıyla çağdaş sanat alanında kültürler arası iletişimi öne çıkaran galeri, görsel sanatlar için yeni ve farklı bir üretim alanı yaratmayı hedefliyor.
No 40, Khodami Sok, Vanak Meydanı,
Tel: +9821 88 65 79 17

Seyhoun Art Gallery
İran sanat hayatının en önemli mekânlarından olan galeri, aynı zamanda Tahran’ın en uzun soluklu sanat galerisi. 1966’dan beri hizmet veriyor. Ünlü sanatçı Massoumeh Noushin Seyhoun tarafından kurulan mekân İran modern sanatındaki önemini koruyor.
No.14, 4. Sok, Vozara Cad.
Tel: +9821 88711305


Tahran Hakkında Kısa Kısa

TAHRAN MAHALLELERİ

Kuzey Tahran
Tahran’ın kuzeyi daha üst gelir grubunun yaşadığı bölge. Birçok mahalleden oluşuyor. Bunlardan en bilinenleri Vanak, Jordan, Şahrak-e Garb. Bu bölgede insanların daha serbest bir yaşam sürdüklerini, kadınların daha Avrupai tarzda giyindiklerini görebilirsiniz.

Çarşı
Tahran’ın aşağı yukarı orta kısmında yer alan tarihi kapalı çarşısı ve çevresi bambaşka bir Tahran imajı veriyor. Bu bölge hem şehrin kuzeyi gibi lüks değil, hem de turistik. Gezmek için ideal bir bölge.

Güney Tahran
Şehrin güneyi gözle görülür şekilde daha fakir ve daha dindar. Etrafınıza baktığınızda bunu anlayacaksınız. Yine de burada dolaşmak size Tahran’ın başka bir yüzünü gösterecek. Ayrıca bütçeniz kısıtlıysa bu bölgenin daha ucuz olduğunu da hatırlatalım.

GECE HAYATI
Tahmin edilebileceği gibi Tahran’da bildiğimiz anlamıyla bir gece hayatı yok. Yani dans edip, içki içebileceğiniz bir adres arıyorsanız hayal kırıklığına uğrarsınız. Yine de akşam saatlerinde bile hareketli bir büyük şehirde olduğunuzu hatırlatırız. Kafeler, sokaklar, restoranlar kadınlı erkekli kalabalıkları ağırlamaya devam ediyor. Özellikle kafeler gençlerin buluşma ve sosyalleşme mekânları.


Tahran Uçak Bileti

Tahran'da Konaklama

Tahran otelleri içinde şehir merkezine olan konumlarına, iş ya da turistik amaçlı gezilerinize göre dilediğinizi seçebilirsiniz. Farklı bütçelere uygun fiyat alternatifleri ile Tahran otellerinden memnun ayrılacaksınız.

Espinas Persian Gulf Hotel
224 odayla hizmet veren otel, Tahran’ın en lükslerinden. Merkezi konumu sebebiyle hem iş seyahatleri hem de turistik seyahatler için uygun.
126 Keshavarz Blv.
Tel: +98(21)88996658

Raamtin Residence Hotel
Raamtin küçük, şık ve temiz bir otel. İş seyahatleriniz için tasarlanmış servislerinin yanı sıra uzun seyahatler için apart daireler de bulunuyor.
1081 Valiasr Cad.
Tel: +9821 8872 27 86

Simorgh Hotel
Valiasr Caddesi’ne çok yakın konumlanmış olan Simorgh, iyi hizmeti, İngilizce konuşan personeli ve iş merkeziyle Tahran’ın en iyi otellerinden.
No. 1069, Delbasteh Geçidi, The Saee Park yakını, Vali-e-Asr Cad.
Tel: +98 21 8719911

Niloo Hotel
Apart odalarda hizmet veren otelde, sauna, jakuzi ve havuz da bulunuyor. Odalarda ihtiyacınız olacak her şey düşünülmüş. Mutfak, mini bar, kasa, uydu yayını…
Valiasr Cad. Vanak Meydanı 7. Sok, 3 Lahijani
Tel: +9821 88 20 20 18

Khayyam Hotel
Biraz eski bir dekorasyonu olmasına rağmen fiyat-kalite açısından oldukça iyi. Çok fazla beklentiniz yoksa uygun bir ücret karşılığında, şehir merkezinde bulunan bu oteli tercih edebilirsiniz.
No 3 Navidi Çıkmazı
Tel: +9821 33920218

Iransharh Hotel
Kullanışlı konumu, temiz odaları, İngilizce konuşan personeliyle bu otel turistik seyahatleriniz için iyi bir seçim.
75, Güney Iranshahr Sok.
Tel: +98 21 8820914

Tahran Mutfağı

İran mutfağı zengin bir sofra sunuyor. Tahran yemeklerinde pirinç başlıca tüketim ürünlerinden. Ayrıca et, tavuk ve balık gibi hayvansal gıdalar da yaygın. Daha çok kebap olarak pişirilen bu yemekler geleneksel olarak pilavla servis ediliyor. İran mutfağının pilav çeşitleri gerçekten denenmesi gerekenler arasında. Ayrıca bazı narenciyeler, baharatlar ve yeşillikler de aromatik ürünler olarak yaygın şekilde kullanılıyor. Tahran’da ne yenir, derseniz de önerilerimizi değerlendirebilirsiniz.

Nayeb
Nayeb restoranları Tahran’ın en prestijlilerinin başında geliyor. Çelo kebap olarak bilinen ve pilavla servis edilen kebabın mucidi olduğunu savunan Nayeb ailesine ait restoranda bu yemeği mutlaka denemelisiniz. Ayrıca servis ve ambiyans açısından memnun kalacaksınız. Fiyatların ortalamaya göre yüksek olduğunu hatırlatalım.
No.30 11. Sok. Vozara Caddesi
Tel: +9821- 88707171

Şaraf El İslam
Tahran Çarşısı içinde bulunan bu restoran tavuk ve kebabıyla ünlü. Gerçekten harika yemekler deneyebilirsiniz. Özellikle çarşı gezisi sonrasında öğle yemeği için ideal. Ancak çok meşhur ve kalabalık olduğu için biraz beklemeniz gerekecektir.
Tahran Çarşı İçi

Monsoon
Ambiyansı muhteşem olan bu restoran Tahran’ın en popülerlerinden. Uzak Doğu mutfağından harika lezzetler sunan mekânda özellikle Thai yemeklerini denemelisiniz. Sushiler de gayet lezzetli.
Gandhi Cad. 4. Sok. köşesi, Gandhi AVM, No. 8
Tel: +9821-88791982

Alborz
Tahran’ın en lüks restoranları arasında olan Alborz özellikle kebaplarıyla ünlü. Mekân kendi ekmeğini yapıyor. Ayrıca büyük grup yemekleri için de tercih edilebilecek bir yer. Fiyatların oldukça yüksek olduğunu da belirtmeliyiz.
Kuzey Sohrevardy Cad.
Tel: +98(21) 88761907

Gilaneh
Tahran’ın en ilginç restoranlarından biri olan Gilaneh’de farklı lezzetler bulacaksınız. Lübnan mezelerinin yanı sıra özellikle İran’ın kuzey bölgesinin lezzetlerini tanıtmaya çalışan restoran, Hazar’ın deniz mahsullerinden yapılan yemekler sunuyor. Burayı es geçmeyin deriz.
No. 29- Saba Blv. Africa Cad.
Tel: +98(21) 22041434

Shater Abbas
Basit ve gündelik ortamıyla Shater Abbas iyi bir restoran tercihi olacaktır. Özel Shater Abbas kebabını denemenizi öneririz. Mekân ekmeğini kendi yapıyor ve sıcacık servis ediyor.
Valiasr Caddesi, park civarı

Ali Ghapoo
Fazlasıyla geleneksel bu restoran İran gezinize biraz klişe katmak için olmazsa olmaz. Geleneksel kıyafetli garsonlar, İran müziği, biraz da karmaşa içinde eğlenceli bir yemek sizi bekliyor. Hafta sonları çok kalabalık olan restoranda, fiyatlar da hayli yüksek.
Güney Gandhi Caddesi
Tel: +98 021 877 7803

Tandoor
Hint yemeklerinin Tahran’daki bir numaralı adresi. Acı ve baharat arayanlardansanız ya da Hint mutfağını merak ediyorsanız bu adres tam size göre.
Ardalan sk.
Tel: +98 21 8830 0873

Ferdosi Sonnati
Öğle yemekleri için harika bir adres. Ferdosi Sonnati, İran mutfağından çeşitler sunuyor hem de çok uygun fiyatlara. Konumu gereği oldukça kalabalık olan mekânda geleneksel lezzetleri deneyebilirsiniz.
Güney Ferdosi Sok.
Tel: +98 21 6671 4503

Tamasha
Dünya mutfağından lezzetler arıyorsanız, Tamasha Tahran’daki en iyi adreslerden. Hem servis hem ortam hem de yemekler harika. Fiyatlar biraz yüksek ama bütün bu özellikler için normal bir durum.
Milad-e Noor AVM, 6. Kat, Shahrak Gharb

Hayyam Restoran
Eski bir camiye ait yapı, restore edilerek restoran haline getirilmiş. Yemekleri kadar dekorasyonu ve yapısıyla da biliniyor. Yemekler hem sunum hem de lezzet açısından harika. Geleneksel yemekleri geleneksel bir ortamda tatma imkânı sunuyor.
Hayyam cad.
Tel: +98 (0)21 5580 0760

Dizi
Dizi geleneksel bir İran yemeğinin adı. Birçok sebze çorbayla birlikte pişiriliyor ve sonrasında ayrı olarak servis ediliyor. Restoran bu geleneksel yemeği yeniden hatırlatmaya çalışıyor. Biraz pahalı ama sunum ve atmosfer için denenebilir.
Musa Kalantari Sok.
Tel: +98 21 88810008

SPU Restaurant
Biraz şehir dışına doğru, Alborz Dağı’nın eteklerinde bulunan bu restoran geleneksel yer sofrasında yemeğinizi yerken, doğal çevre ve güzel manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bir mekân.
Darakeh Meydanı
Tel: +98 21 2241 9494

Bistango Restaurant
Uluslararası mutfağın önemli adreslerinden olan Bistango’da hem servis hem de yemekler mükemmel. Avrupa yemeklerini özlerseniz, özellikle romantik bir akşam yemeği için en iyi seçeneklerin başında geliyor.
Valiasr Cad. Vanak Meydanı yakını
Tel: +9821- 8855 44 09

 

Tahran'da Ulaşım

İstanbul - Tahran Uçak Bileti

Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için çok fazla seçeneğiniz yok. Merkeze yaklaşık 40 km mesafede bulunan havalimanından şehre seyahat yoğun trafikte 1,5 saati aşabiliyor. Ulaşım için otobüs kullanabilirsiniz. Havaalanından otobüsler şehir merkezine ve Mehrabad Havalimanı’na ulaşıyor. Bu otobüsleri kullanmak en hesaplı seçenek.

Diğer seyahat seçeneğiniz ise taksi. Taksiyle ulaşım şehre ilk defa giden biri için en rahat seçenek. Son olarak şehri çok iyi tanımıyorsanız, Tahran trafiğinde pek tavsiye etmesek de araç kiralamak isterseniz probileti tercih edebilirsiniz.

TAHRAN METROSU
Tahran metrosu dört ana hattan oluşuyor. 1.hat (kırmızı) şehri kuzey-güney doğrultusunda, 2.hat (lacivert) ise doğu-batı doğrultusunda şehri baştan başa geçiyor ve her ikisi de İmam Humeyni ana durağında duruyor. Dolayısıyla bunlar en çok kullanacağınız hatlar.

İran’da metroyla seyahat etmek birçok avantaj sunuyor. Tahran’ın karmaşık trafiği ve hava kirliliğinden kaçmak da bunlar arasında. Size en uygun olanı seçerseniz, metro kullanımınız çok daha hesaplı olacaktır. Bir hatırlatma daha, her metro treninde ilk ve son vagonlar kadınlara ayrılmış durumda. Erkeklerle seyahat etmek istemeyen kadınlar bu vagonları kullanabiliyor ama diğer vagonlarda seyahat etmelerini engelleyen bir kural bulunmuyor.

TAKSİ LÜTFEN!
Tahran’da taksi bol. Bu konuda sorun çekeceğinizi sanmıyoruz. Ancak farklı seçenekler var. Özel taksilerin yanı sıra dolmuşlar ve motosiklet taksiler de bulunuyor. Hemen her meydanda gittikleri istikameti seslenen dolmuşları kullanmak mümkün, tabii arabanın dolmasını beklemeniz gerektiğini hatırlatırız. Bu dolmuşları özel taksi olarak da kullanabilirsiniz.

Yeşil ya da sarı renkli özel taksilerde taksimetre bulunuyor. Ayrıca sadece kadınların binebildiği kadın şoförlü bir taksi isterseniz, oteliniz bu konuda size yardımcı olacaktır. Motor taksileri ise motorunun yanında bekleyen kullanıcının “motor” diye seslenmesinden tanıyabilirsiniz. Motorlar Tahran trafiğini aşmak için iyi bir çözüm gibi görünse de, zaten korkutucu olan şehir trafiğini daha korkutucu kılabilir.