Moskova

Moskova

yurtdisi-turistik-yerler 15 Şubat 2020

Moskova’da Gezilecek Yerler

15. yüzyıldan kalma katedraller, Sovyet döneminden kalma mimari harikalar, sıcak Moskova geceleri, büyüleyici Kremlin Sarayı, deli dolu Ruslar, mühendislik ve tasarım harikası metro durakları… Moskova; gezilecek yerler bakımından sınırsız seçenek sunan, dokusu ve insanlarıyla sıra dışı bir atmosfere sahip, zihninizin gezi anıları bölümünde kocaman yer kaplayacak inanılmaz bir tatil destinasyonu.


Moskova gezisinde Rus edebiyatının neden bu kadar betimleyici öğeler içerdiğini ve Rus yazarların inanması güç gözlem yeteneğinin nereden geldiğini anlayabiliyorsunuz; Moskova, ayrıntı ve özveriyle dolu bir şehir. Rusya’nın soğuk iklimine rağmen Moskova’nın devasa yapıları ve dünyanın geri kalan kısmına göre metropolün inanılmaz gelişmiş bir toplum hayatı sistemine sahip olması; bize yaratıcılığın sıkıntılı ve zor durumlardan beslendiğini kanıtlıyor.


Rusya gece hayatının merkezi Moskova’da eğlence, sanat ve tarih içe içe geçerek mükemmel bir tatil deneyimi sunuyor. Moskova metrosunun pratikliğini de işin içine katınca, Moskova turu keyifli bir maceraya dönüşüyor.


Moskova’nın Tarihi Yerleri


Rusya’da gezilecek yerlerin en popülerlerine sahip Moskova şehri, gezginlere tarihi anlatırken kültürüyle onları içine çekerek görkemiyle büyülüyor. Rus mimarisi, kendine has tarzı ve ikonografisiyle Moskova’yı dünyanın önde gelen turizm şehirlerinden birine çevirmiş. Kızıl Meydan’dan başlayarak şehre yayılan Moskova’nın tarihi yerleri, her gün binlerce gezginin sanal paylaşımlarının arka planına yerleşiyor.


Kremlin Sarayı


Devrim öncesi Rus çarlarının evi olan Kremlin Sarayı, günümüzde Rusya turlarının ilk durağı konumunda ve şehrin sembolü olarak görülüyor. Rusçada kremlin, şato ve kale anlamına gelen bir kelime ve Kremlin Sarayı için aslında doğru ifade Moskova Kremlini.


Kızıl Meydan’ın tam ortasında bulunan Moskova Kremlini; günümüzde Rusya Federasyonu başkanının yaşam alanı ve içerisinde kraliyet mezarlığı, çan kuleleri, katedraller ve hazine binası gibi yapıları barındırıyor.


12. yüzyılda inşa edilmeye başlayıp yüzyıllar içinde geliştirilen görkemli yapılar bütününü 10.00-17.00 saatleri arasında gezebiliyorsunuz.


Kremlin Sarayı giriş ücreti, gezmeyi tercih ettiğiniz bölümlere göre 250 ila 700 ruble arasında değişiyor. On altı yaşından küçük gezginlere ücretsiz olan Kremlin Sarayı için biletleri buradan online satın alabilirsiniz.


Kremlin sarayını ulaşımını metro ile sağlayabilirsiniz, Kızıl Meydan metro sisteminin tam merkezinde kalıyor. Saraya en yakın durak 4 numaralı metronun Aleksandrovsky Sad (Алекса́ндровский сад) durağı. Ayrıca 1 numaralı metronun Biblioteka Imeni Lenina (Библиоте́ка и́мени Ле́нина) durağında inerek de oraya gidebilirsiniz.
Adres: Kızıl Meydan, Moskova, 103073
Telefon: +7 495 697 03 49

 

moskova-gezilecek-yerler


St. Basil’s Cathedral / Aziz Vasil Katedrali


Aziz Vasil Katedrali’ni, Rusya’nın gaddarlığıyla ünlü çarlarından Ivan Grozny (Korkunç İvan) 1554 yılında Kazaklar ile Tatarlara karşı elde ettiği zaferlerin anıtı olarak yaptırmış ve hikâyeye göre yapının mimarının gözlerini dağlattırarak bir daha böyle bir eser inşa etmesini engellemiş. İsimsiz dahi mimarın İtalyan olduğu teorisine göre katedralin aslında Postnik Yalovlev ve Ivan Barma isimli iki Rus mimar tarafından tasarlandığı önermesi daha ağır basıyor. Başka bir teoriye göre ise Postnik ve Barma aslında İvan Yakovlevich Barma isimli, Moskova’da gezilecek yerlerin çoğunu tasarlamış tek bir mimar.


Stalin döneminde yıkılması planlanan katedral için ünlü Rus mimar Pyotr Baranovsky 5 yıl hapis yatmış çünkü Stalin’e katedrali yıkmaktansa kendini öldüreceğini söyleyen bir telgraf yollamış.


Rus devriminden sonra müzeye dönüştürülen katedral, tıpkı masallarda geçen saraylara benziyor; o yüzden Moskova gezi rehberinize yapıyı mutlaka ekleyin.


UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan katedral, 10.00-19.00 saatleri arasında gezilebiliyor.


Azil Vasil Katedrali’ne giriş ücreti 350 ruble, eğer ISIC kartınız varsa fiyat 100 rubleye düşüyor.


Katedral ulaşımını 3 numaralı metro ile sağlayabilirsiniz, Ploshchad Revolyutsii (Пло́щадь Револю́ции) durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Kızıl Meydan, Moskova 109012
Telefon: +7 495 698 33 04


Novodevichy Convent / Novodevichy Manastırı


Moskova’da görülecek yerler Moskova Kremlini’nde toplanmış. Ünlü şairimiz Nazım Hikmet’in de mezarının bulunduğu Novodevichy Manastırı; Moskova tarihi turunun en önemli duraklarından biri olarak Moskova Kremlini’ni tamamlıyor.


Sovyet döneminin ünlü sanatçı ve fikir adamları ile Rus soylularının mezarlarını ziyaret edebileceğiniz Novodevichy Manastırı, tıpkı bir sanat galerisi gibi düzenlenmiş.


Bogoroditse-Smolensky Manastırı olarak da bilinen tarihi yapı, 2004 yılında UNESCO Tarihi Miras Listesi’ne alınmış.


Manastırın giriş ücreti 300 ruble ve fotoğraf ya da video çekimi için ayrıca ücret isteniyor.


Her gün 09.00-17.00 saatleri arasında gezilebilen manastır ve mezarlık ulaşımını 1 hatlı metro ile gerçekleştirebilirsiniz, Sportivnaya (Спорти́вная) durağına inmeniz gerekiyor.
Adres: Novodevichiy p roezd, 1, Moskova
Telefon: +7 499 246 8526


Moskova’da Sanat Turu


Sovyet döneminden kalan modernizm ve ekspresyonizm anlayışının yanına eski Rus kültüründen gelen gösterişi ekleyin, karşınızda Moskova sanat tarihi. Moskova müzelerinde tarihe tanıklık ederken olağanüstü Rus sanat eserleri sayesinde ufkunuzu açacaksınız.

 

moskova-gezilecek-yerler


Space Museum / Uzay Müzesi


Sovyetler Birliği’nin uzay macerasını gözlemleyebileceğiniz Uzay Müzesi, Moskova tatilinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer. Yuri Gagarin’in uzay elbisesinden ilk fırlatılan Sovyet uydusuna, uzay mekiklerinden kişisel mektuplara kadar birçok objeyi inceleyebileceğiniz müze pazartesi ve hafta sonu hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında gezilebiliyor.


Müze giriş ücretleri istediğiniz hizmetlere göre değişiyor, ayrıntıları buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.


Müze ulaşımı için 6 numaralı metroya binmeniz gerekiyor, VDNKh (ВДНХ) durağında inerek oraya yürüyebiliyorsunuz.
Adres: Mira Ave., 111, Moskova 129515
Telefon: +7 499 750 23 00


Tretyakov State Gallery / Tretyakov Devlet Galerisi


Ünlü Rus tüccar Pavel Tretyakov tarafından kurulan sanat galerisi; Andrei Rublev, İvan Ayvazovski ve Viktor Vasnetsov gibi ünlü Rus sanatçılarının yaklaşık 130 bin eserine ev sahipliği yapıyor.


Tretyakov Galerisi, devrimden sonra kamulaştırıp devlet müzesi haline getirilmiş ve günümüzde hala bu unvanını koruyor. Geleneksel Rus sanatını incelemek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yapı, pazartesi hariç her gün saat 10.00’da kapılarını ziyaretçilerine açıyor ve giriş ücreti 400 ruble.


Müze ulaşımını 6 ya da 8 numaralı metro ile sağlayabilirsiniz, Tretyakovskaya (Третьяко́вская) durağında indikten sonra yürüyerek oraya gidebilirsiniz.
Adres: Lavrushinsky Ln, 10, Moskova
Telefon: +7 499 230 77 88


State History Museum / Moskova Devlet Tarih Müzesi


Kızıl Meydan’da bulunan ve Moskova’da görülmesi gereken yerlerden başka biri olan Moskova Devlet Tarih Müzesi, salı hariç her gün ziyarete açık; pazartesi, çarşamba, cuma ve cumartesi günleri 10’da gezilebiliyorken perşembe ve pazartesi günleri bu saat 11.00’e uzatılıyor.


Dönemsel olarak Rus tarihiyle alakalı sergiler düzenlenen müzeye giriş ücreti 350 ruble.


Müze ulaşımını 1 numaralı metro ile sağlayabilirsiniz, Okhotny Ryad (Охотный ряд) durağında inmelisiniz.
Adres: Kızıl Meydan, 1, Moskova, 109012
Telefon: +7 495 692 37 31


Moskova’da Görülmesi Gereken Alternatif Yerler


Experimentanium


Moskova gezinizde özellikle çocuklar için eğitici bir gün geçirmek istiyorsanız Experimentanium’u Moskova şehir rehberinize ekleyin.


Çocuklara evrenin nasıl işlediğini gösterebileceğiniz teknoloji müzesi, aynı zamanda hazırlanan birçok sergi ile yapılan eğitimlerle çocuklara bilim ve sanat aşkını aşılıyor.


Experimentanium hafta içleri 09.30’da, hafta sonları 10.00’da açılıyor ve eğitimler 11.00’de başlıyor.


Müze ve sanat merkezi Experimentanium ulaşımını 2 numaralı metro ile sağlayabilirsiniz, Sokol (Со́кол) durağında inerek oraya yürüyebilirsiniz.
Adres: Leningradskiy Avenue, 80/11, Moskova 127015
Telefon: +7 495 120 05 20


Aptekarsky Ogorod / Aptekarsky Ogorod Botanik Bahçesi


Rusya’nın en eski botanik bahçesi Aptekarsky Ogorod, 1706 yılında Rus çarı Peter The Great (I. Petro) tarafından yaptırılmış. Rus çarı hekimlikle ilgilenmeyi severmiş ve burada şifalı bitkiler yetiştirirmiş.


Aptekarsky Ogorod günümüzde Moskova Devlet Üniversitesi’nin biyoloji fakültesine ait ve ziyaretçilere açık.


Botanik bahçesi her gün 10.00’dan 17.00’ye kadar gezilebiliyor (okul tatilken ve bazı özel günlerde kapalı), giriş ücreti 150 ruble.


Aptekarsky Ogorod ulaşımı için 6 numaralı metroyu kullanabilirsiniz, Prospekt Mira (Проспект Мира) durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Prospect Mira 26/1, Moskova, 129090
Telefon: +7 495 680 67 65


Gorky Central Park of Culture and Leisure / Park Gorkovo


Hafta sonları Moskova’da ne yapılır diye merak ediyorsanız Gorky Park’a gitmeniz gerekiyor; özellikle güneşli günlerde Moskova insanları içinde sanat galerileri, yapay plajlar, spor sahaları, açık hava sinema salonu, diskolar, kafeteryalar gibi birçok sosyal tesis bulunan doğal parka akın ediyor.


Moskova gezinizde şehrin kalabalığından sıkılır ve doğal manzaranın tadını çıkartarak biraz nefes almak isterseniz Gorky Park’ı seyahat programınıza ekleyin.


Gorky Park’a 5 numaralı metro ile gidebilirsiniz, Oktyabrskaya (Октя́брьская) durağında inince yürüme mesafesinde kalıyor.
Adres: Krimsky Val, 9, Moskova