Beyrut'ta Gezilecek Görülecek Yerler

Beyrut'ta Gezilecek Görülecek Yerler

Yılın her dönemi ziyaret edilebilecek Beyrut, özellikle yaz aylarında plajlarıyla büyük ilgi görüyor. Alışveriş açısından dünyaca ünlü markalar, sanat merkezleri, müzeler ve doğal zenginlikleriyle Beyrut’ta gezilebilecek birçok farklı lokasyon bulunmakta.

Milli Müze
Beyrut öyle müzeler şehri değil. Resmi açılışı 1942’de yapılan Beyrut Milli Müzesi 6.000 metrekarelik kocaman bir alanda ülkenin Finikeliler’e kadar uzanan tarihinden günümüze arkeolojik mirasını sergiliyor. Müze Pazartesi hariç her gün saat 17:00’ye dek açık. İçerisindeki müze dükkanında da güzel hediyelik eşyalar bulmak mümkün.

Byblos
Bir balıkçısı kasabası olan Byblos’ta Pepe’nin yerinde dünyanın en güzel balıklarını yiyebilir, hediyelik eşyalar bulabilir, tarih arasında gezintiye çıkabilirsiniz. Yaz aylarında Bay 183’te insanlar tüm gün denize giriyor, akşam kulübe dönüşen ortamlarda dans ediyor.

Plajlar
Beyrut özellikle yaz aylarında oteller önünde ve Byblos yolunda kurulmuş plajlarında güneşlenenlerle ünlü. Bunlar içinde Riviera ve Lebbeach gibi popüler ve parayla girilenler Çeşme kumsallarını anımsatıyor.

Beirut City Center
Joseph Phillippe Karam’ın 1960’larda yaptığı bombalardan fazlaca nasiplenmiş Beirut City Center adlı yumurta şeklindeki tiyatro ve sinema binası sanat turu sırasında görülmeli.

Place d’Etoile
Yıldız Meydanı olarak Türkçe’ye çevrilen, şehrin orta yerinde, bombardımanlardan sonra yeniden yapılmış olan bu meydanda Rolex saati göreceksiniz.

Corniche
Hafta sonları Beyrut halkının koşu, yürüyüş, denize girme, sandalla açılma, bisiklete binme, kumsalda voleybol oynama alanı olan kordon boyunda yürürken kendinizi bir sahil kasabasında gibi hissedebilirsiniz.

Güvercin Kayalıkları
Karadan, doğa koşulları nedeniyle ayrılmış iki kaya parçası burası. Gün batımında fantastik bir görünüm sunuyor. İsterseniz botlarla yakınlarına ulaşabilirsiniz.

Harissa
Pazar günü hava güzelse şehre yarım saat uzaklıktaki Harissa’ya gitmelisiniz. Her gün sabah 10:00’dan akşam 22:00’ye dek açık olan teleferiğe binerek, binalara dokunacak kadar yakından geçip Meryem Ana Heykeli’nin sizi karşıladığı tepeye çıkabilirsiniz.

Jetta
Dünyanın en büyük kireçtaşı mağaralarından biri olan Jetta, Beyrut’a 18 km. mesafede. 11.550 LL ödeyerek hem üst hem alt kattaki mağaraları gezebilirsiniz. Buraya ulaşım için tek seçenek ise taksiye gidiş-dönüş 40 Dolar ödemek.

Art Lounge Bookstore
Sergisine, film gösterimine, geceleri disko seansına denk gelmezseniz, dergilerine, kitaplarına, uluslararası Beyrut ahalisini görmeye gitmelisiniz.
Karantina, River Bridge

Marc Hachem Galeri
Beyrut’ta tek bir galeri hakkımız varsa bu Marc Hachem olmalı. George Merheb ve Daisy Abi Jaber’in eserlerini sergileyen galeri, Contemporary Istanbul için de Türkiye’ye geldi.

Beyrut Hakkında Kısa Kısa

BEYRUT MAHALLELERİ

Beyrut’u bir uçtan diğer uca gezmek için dört beş mahallesinin ismini de bilmelisiniz. Müslüman kesimin yaşadığı Hamra’nın Cornishe olarak bilinen kordon boyuyla arasında Amerikan Üniversitesi bulunmakta. Downtown (DT) Louis Vuitton’dan Marc Jacobs’a, Lanvin’den Loubotin’e, Chanel’den Dior’a en ünlü markaların adresi. Gemmayzeh ve devamındaki Mar Mikael kozmopolit ahalinin, barların, kitapçıların yeri. Saifi Village’de üç beş dükkan ve Balima Cafe bulunmakta. Beyrut’un en güzel mahallesi şık restoranların, ABC Mall’un ve minik dükkanların olduğu Achrafieh bölgesi.

Gece Hayatı
Beyrut gece hayatı, pek çok yerde yazıldığı gibi sabahlara kadar süren sokaklarda ve teraslarda devam eden bir eğlence vaat ediyor. Küçük olması, işleri kolaylaştırıyor.

Gemmayzeh
Yemek öncesi, sonrası, hatta yemeği boş verip Gouraud Caddesi’ni turlayabilirsiniz. Beyrut’un geceleri en kalabalık sokağı burası. Neşeniz yerinde ise Torrino Express, caz dinlemek istediğiniz bir gecede Dragonfly, lounge müzik için Spinout ve dans etmek için, yemekten sonra bara dönüşen Alcazar’ı tercih edebilirsiniz.

Minimusichall
Eski bir tiyatro olan Minimusichall, şimdiyse dünyanın her yerinden gelen müzisyenlerin iki şarkı için sahneye çıktığı bir tür kabare. Eğlence garantili ancak önceden rezervasyon yaptırmanız şart. The Beatles coverlarından sonra Hint ezgileri duyabiliyorsunuz. Bu yüzden gördüklerinize şaşırmayın.
Starco Center, Downtown
Tel: +9613807555

B018
Eski bir barınağın gece kulübüne dönüştürülmesiyle yapılan bu tasarım harikası kulübün yaz aylarında üstü açılıp terasa dönüştürülüyor. Eğlenmeyi bilen insanlar ve sabaha kadar süren dans ritimleri garanti.
Charles Malek Ave

Beiruf
Yukarıdan eşsiz Beyrut manzarasını gördüğünüz, sabahın ilk ışıklarına kadar techno ve house çalan bu terasta dilediğiniz gibi dans edebilirsiniz.
Harbour Street

Abbey Road
Etrafınızdaki duvarlarda ünlü rock şarkıcılarının fotoğraflarının olduğu bu bar, her iki katında da, bir kayıt stüdyosu havasında iyi rock parçalarını çalıyor.
Armenia Street

Coop D’Etat
Beyrut’ta müzisyen, sanatçı ve 25 yaş üzeri gençliğinin takıldığı bu Havai plajlarını andıran teras, özellikle yaz aylarının erken saatlerinde barbekü için gelenlerle doluyor.
Saifi Urban Gardens, Pasteur Str

Ccntrale
Pek çok yerde akşam yemeği için size önerecekleri bu mekana biz teleferikten bozma asansöründe barına çıkmanızı öneriyoruz. 23:00’den sonra kozmopolit Beyrut halkının uğradığı bar ortamına dönüşüyor.
Mar Maroun Street, Saifi
Tel: +961 3 915 925

Element
Chill out müzik. Gecenin devamında popüler şarkılar çalan DJ’lere yakalanmak istemiyorsanız, erken saatlerde gidip keyfinize bakacaksınız.
Damascus Rd, Monot

Ferdinand
Hamra bölgesinde, Arkaoda tipinde bir bardasınız. Retro stilde kanepelere kurulmuş, böğürtlen soslu hamburgerlerin ile indie müzik çalan kolonlar arasında keyiftesiniz.
Mahatma Gandhi Str

Oscar Wilde
Müslüman Hamra mahallesinin uğrak noktası olan bu bar, 90’ların en popüler rock parçalarını çalmasıyla ünlü. Hemen karşısındaki Da Prague kapısına taşan kalabalıklarla da birleşince tam bir sokak partisine dönüşüyor ortam.
166 Makdissi Street

Beyrut'ta Konaklama

Turistler tarafından oldukça ilgi gören şehirlerden biri olan Beyrut’ta konaklama için birçok alternatif mevcut. Öğrencilerin tercihi rahat hostellerden, en şık otel zincirlerine en iyi Beyrut otelleri için listemize göz atabilirsiniz.

Phoenicia Beirut Hotel
Gym, jakuzi, spa, açık hava havuzu gibi pek çok imkan sunan, geniş odalarında körfeze bakan manzarasıyla hayranlık yaratıyor.

Le Commodore
Konforlu bir seyahat yaşamanız için her türlü aktivite düşünülmüş olan otelde bir golf sahası bile bulunmakta.

Four Seasons
Dünyanın her yerinde verdiği lüks ve huzurlu servislerle kalanları mutlu eden zincirin, Beyrut şubesinde de bu gelenek değişmeyecek.

Le Bristol
Şehrin orta yerinde, her yere yürüme mesafesinde olan bu şık otelde kendinizi bulabilirsiniz.

35 Rooms
İki kişilik odalar ya da dört kişi kalabileceğiniz süitler... Evinizde kalıyormuş duygusu yaratan otelde, herkes İngilizce konuşuyor ve her türlü probleminize çare buluyor.

Saifi Gardens
Özellikle gençlerin uğrak yeri olan bu hostel çalışmak, dünyanın her yerinden insanlarla tanışmak, avluda kitap okumak isteyenler için düşünülmüş.

Mayflower
Amerikan Üniversitesi yakınlarında kurulmuş olan bu otel, içerisindeki 3 ayrı restoranla 24 saat hizmetinizde.

Beyrut uçak bileti

Beyrut, sıcak bir bölgede bulunması sebebiyle pek çok yıkımla karşılaşsa da hala gezip görülebilecek yerler barındırıyor.

Uzun yıllar Ortadoğu'nun ekonomik, fikri ve kültürel merkezi olan Beyrut, Lübnan İç Savaşı sonucu bu özelliğini kaybetti. Şimdi yeniden onarım sürecindeki Beyrut’un 3,5 milyonun üzerindeki kozmopolit nüfusunu Hıristiyan, Müslüman, Arap, Filistinli mültecileri, Suriyeliler ve az da olsa Ermeniler oluşturuyor. Son yıllarda iş imkanlarının artmasıyla Fransız, İngiliz ve Amerikalıların da yerleşmeye başladığı topraklar, bir zamanlar Doğu’nun Paris’i olarak bilinen şehrin yeniden hareketlenmesini sağladı. 

Beyrut'ta Ulaşım

İstanbul - Beyrut Uçak Bileti

Bir zamanlar adından doğunun Paris’i olarak bahsettiren Beyrut topraklarına en avantajlı fiyatlarıyla Pegasus ile vardınız. Doğu’nun Limanlarındasınız. Havalimanından, şehir merkezi 9 km uzaklıktadır. Ne yazık ki Rafic Hariri Havaalanı’nda ne sizi bekleyen bir otobüs ne de hızla giden bir tren bulacaksınız. Bu yüzden havaalanından şehre varmanın tek yolu, kapıda bekleyen taksilerle “50$ olmaz, 20$’a anlaşalım” diye pazarlık yapmak olacak.

 Beyrut’ta ulaşım için daha avantajlı bir yol arıyorsanız da probilet  üzerinden araç kiralayabilirsiniz.

Taksi Lütfen!
Beyrut içinde taksiyle herhangi bir yere gitmeyi tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 5$ ücret ödeyerek gideceğiniz yere ulaşabiliyorsunuz. Ancak araçlarda taksimetre olmadığından pazarlığınızı binmeden önce yapmanızı öneririz. Genellikle Beyrut taksileri minibüs usulü çalışıyor. Herhangi bir yerden el kaldırarak 1-3 Lira arasında vererek, eğer taksinin istikametindeyseniz istediğiniz yerde inebiliyorsunuz. Yani siz taksiyle yolunuzda giderken şoför yanınıza müşteri alırsa şaşırmayın.