Almaty'de Gezilecek Görülecek Yerler

Almaata’da Geilecek Görülecek Yerler

Açıkçası bir listeye sığmayacak kadar çok, en ideal çözüm önceden belirli bir program düzenleyip, ona göre bir rota belirlemek. Almaata’nın turistik yerleri; şehrin çağdaş yüzünü görebileceğimiz alışveriş merkezleri ve parklar ile altında yatan tarihi hissedebileceğimiz anıtlar ve yapılarla zenginleşmiş. Bunların dışında Almaata mimarlığının geliştiği seviyeyi gözlemleyebilmek için şehrin gökdelen yapıları gezilebilir.

Cumhuriyet Meydanı

Şehrin tam kalbinde yer alan meydanda, milli bayramlar kutlanıyor ve zaman zaman festivallere yer veriliyor. Almaata’nın simgelerinden biri olan Bağımsızlık Anıtı, tam meydanın ortasında yer alıyor, anı fotoğraflarınız için ideal bir yer.

Panfilov Parkı

Şehrin merkezi konumunda yer alan, birçok kültürel yapının ve doğal güzelliğin içinde bulunduğu bu yer, ”28 Muhafız Parkı” olarak da bilinir. Bu ad, Nazilerle savaşırken şehit olan 28 Kazak askerin anısına verilmiş, Panfilov ismi de ünlü bir Sovyet askerinden geliyor.

Tamgaly Tas

Almaata’ya üç saatlik mesafede bulunan tarihi alanda, antik medeniyetlerin izleri olan taş yazıları gözlemlenebiliyor.

Zenkov Katedrali

Dünyanın en uzun ikinci ahşap yapısı olarak unvanını koruyan bu olağanüstü katedral, Panfilov parkının içinde yer alıyor.

Aziz Nikola Katedrali

Ortodoksların önemli bir ibadet mekânı olarak gördükleri katedral, altın kubbeleriyle ziyaretçilerini büyülüyor. Eğer katedralin en renkli gününü görmek istiyorsanız, Paskalya tatilinde oraya gidin.

Adres: Baitursynova Street, 56/5                

Kök-Töbe

Kök-Töbe, Almaata’nın en yüksek tepesine kurulmuş, teleferikle ulaşabileceğiniz bir bölgedir. Şehrin en yüksek yapısı olan Televizyon Kulesi de burada bulunur.

Adres: Dostyk Avenue, 104A

Almaty Hakkında Kısa Kısa

Almaata'da Konaklama

Almaata şehir merkezi, şehrin kalbinin attığı yer. Almaata’da konaklama konusunu planlarken bu aklınızda bulunsun, daha çok alışveriş amaçlı bir gezi düşünüyorsanız merkeze yakın olmaya bakın. Almaata otellerinin ücretleri merkeze yakınlaştıkça pahalanıyorlar, doğal ortamları gezme amacıyla şehri ziyaret edecekseniz; şehrin etrafına yayılmış uygun fiyatlı otellerden ya da hostellerden birini seçmek isteyebilirsiniz.

Rixos Almaty

Almaata tatilinizi, şehrin en konforlu ve profesyonel personeline sahip otelinde geçirmek istiyorsanız, hedefiniz Rixos olmalı. Dünyaca ünlü otel zinciri, konuklarına spa salonu, havuz, jakuzi gibi birçok özel hizmet sunuyor. Ayrıca tam olarak şehir merkezine konumlanmış.

Adres: Seifullina Avenue, 506

The Ritz-Carlton Almaty

Dünyanın sayılı otel zincirlerinden olan The Ritz-Carlton’ın bir şubesi de Almaata’da bulunuyor. Otelin özellikle üst katları şahane bir manzaraya sahip ve otelde havuz, spa ve spor salonu bulunuyor.

Adres: Esentai Tower 77/7

D’Rami

Şehir merkezine yakın konumda bulunan, daha uygun fiyatlı bir butik otelde kalmak istiyorsanız, D’Rami tüm taleplerinizi karşılamaya hazır. Otelde ücretsiz olarak Wi-Fi hizmeti sağlanıyor ve otelin 4 odası var. O yüzden erken rezervasyon yapmayı unutmayın.

Adres: Abylai Hana Avenue, 123

Kazzhol

Tarihi, turistik yerlere yakın konumuyla dikkat çeken Kazzhol, Almaata’da uygun fiyatla konaklanacak başka bir otel.  Küçük bir havuz ve spor salonu misafirlerin kullanımına sunulmuş, ayrıca otel temizliği ve cana yakın personeliyle tanınıyor.

Adres: Gogolya Street, 127/1

Rahat Palace Hotel

Almaata’da Türk işletmeciler tarafından çalıştırılan otellerden biri olan Rahat Palace Hotel, uygun fiyatları, Sovyet mimarisi ve kibar personeliyle konuklarını ağırlıyor. Otelin konumu şehir merkezine biraz uzak fakat rahatlıkla taksi bulunabiliyor.

Adres: Akademika Satpayeva Avenue, 29/6

Almaata’da Yeme İçme

Özellikle kırsal kesimlerde yaşayan Kazaklar, geçimlerini hayvancılıkla sağlarlar. Bu durum Kazak mutfağının et ağırlıklı olmasını sağlamıştır fakat farkında olmanız gereken bir şey var: Kazaklar yemeklerinde çoğunlukla at eti kullanır. Kazak mutfağından beslenen Almaata mutfağında da bu durum değişmez, çoğu restoranda et yemekleri at etinden yapılır.

Almaata’da yeme içme dünyası oldukça zengin; isteyenler yöresel lezzetlerle yeni tatları deneyimlerken, yiyecek konusunda rutininden şaşmayanlar da sıkıntı çekmiyorlar. Almaata’da dünyanın ünlü hızlı tüketim zincirleri ve kafeleri bulunuyor ama eğer bir etobursanız, mutlaka yerel yemekleri deneyin.

Kazak mutfağında hamur işlerinin de önemli bir yeri var; sevenler “beşparmak” isimli hamur işine bayılacaklar. Ayrıca “bavursak” ismini verdikleri, bizim pişimize benzeyen hamur işleri de çok revaçta. Almaata yemeklerinde ayrıca kuzu eti ön plana çıkıyor, sebzeli kuzu güvecini çok seviyorlar.

Daredzhani

Doğu Avrupa lezzetleriyle zenginleştirilmiş menüsüyle konuklarını ihtişam içinde ağırlayan Daredzhani’de fiyatlar başta biraz pahalı gelebilir ama hemen karar vermeyin. Yemeğiniz bitsin, bakalım ondan sonra ne düşüneceksiniz?

Adres: Kunayeva Street, 85

Tiubiteyka

Orta Asya mutfağından seçkilerle misafirlerinin midelerine bayram ettiren Tiubiteyka’da “Plof” denilen hamur işini kesinlikle deneyin, memnun kalacaksınız.

Adres: Satpaeva Street, 32 A/1

Gosti

Asil bir Rus evi gibi dekore edilen Gosti, Almaata’da Rus yemeği tatmak isteyenlerin gitmesi gereken adres. Tütsülenmiş balık çeşitlerinden bir tanesini deneyin, gerçekten lezzetliler.

Adres: Kunayeva Street, 78

My Cafe

Daha Avrupai bir mekânda, bildiğiniz lezzetleri denemek istiyorsanız, merkezi bir konumda bulunan My Cafe’yi tercih edebilirsiniz. Fiyatlar biraz pahalı, fakat kaliteli hizmete ve sıcak atmosfere değiyor.

Adres: Furmanova Street, 128/104

Mamamia

Canınız tam kıvamında pişmiş çıtır çıtır bir pizza istiyorsa, rotanızı buraya çevirin. Mamamia’da ayrıca çok lezzetli salatalar da yapılıyor, vejetaryenlere duyurulur.

Adres: Gogolya, 72


Almaty Uçak Bileti

Üç tarafı dağlarla çevrili olan Almaata, Orta Asya’nın en büyük şehirlerinden biri ve eskiden Kazakistan’ın başkentiymiş.

1854 yılında Ruslar tarafından sınır kalesi olarak kurulan şehir, 1991 yılında Kazakistan’ın Sovyetler Birliği’nden ayrılmasıyla beraber hızlı bir gelişim sürecine girdi ve kısa sürede cezbedici doğasıyla gezginlerin uğrak yeri haline geldi. Almaata kelimesi, Alma-ata’dan geliyor ve bu kelime Kazakçada “elma atası” anlamına gelmekte. Çok eski zamanlarda şehrin dört bir yanını sarmış elma bahçeleriyle ünlenmiş şehir, günümüzde elma bahçeleriyle olmasa bile korunmuş doğası ve Sovyetler döneminden kalan kültürel dokusuyla oldukça popüler. Üstelik eski zamanlardan kalan birkaç tane elma bahçesi hâlâ duruyor, elma kokusunu sevenlere duyurulur. Almaata’da Kazakça ve Rusça konuşuluyor ama turistik bir merkez olduğu için İngilizce bilenlerin sayısı da az değil, dil problemi yaşayacağınızı düşünmeyin. Almaata’da kış mevsimi oldukça soğuktur ama ilkbahar ve yaz mevsimi ılık ve sıcak geçer. Eğer soğuk havalardan hoşlanmıyorsanız, gezinizi yaz ayları için planlayın.

Almaty'de Ulaşım

İstanbul - Almaata Uçak Bileti

İstanbul – Almaata uçak bileti alarak, sabaha karşı Almaata Uluslararası Havalimanı’na iniş yapabiliyorsunuz. Almaata uçağınız indikten sonra şehir merkezine ulaşımı taksilerle sağlayabilirsiniz çünkü otobüsler 07.00’den sonra çalışmaya başlıyorlar. Havalimanıyla şehir merkezi arasındaki mesafe 15 kilometre ve havalimanının dışında bekleyen taksilerle çok daha uygun fiyatlara anlaşabiliyorsunuz, aklınızda bulunsun.

Almaata’da ulaşım, gelişmiş toplu taşıma sistemi sayesinde oldukça rahat. Metro, tramvay ve otobüslerle şehrin istediğiniz her bölümüne gidebiliyorsunuz. Daha konforlu bir yolculuk peşindeyseniz, taksiler günün her saatinde caddeleri dolaşıyorlar.